Chcąc poznać Czesława Miłosza oraz jego twórczość, warto nie tylko znać dzieła polskiego Noblisty, ale także szkice, studia czy eseje napisane przez badaczy i znawców tematu. Wydawnictwo Literackie, jako jeden z dwóch polskich wydawców książek poety i współedytor jego Dzieł zebranych, oferuje kompleksowy przegląd twórczości autora Zniewolonego umysłu, którego znaczącym uzupełnieniem jest wydany właśnie tom Poznawanie Miłosza 3.
Książka, nad którą redakcyjną opiekę objął prof. Aleksander Fiut, jest zbiorem najważniejszych studiów i szkiców o twórczości Czesława Miłosza z lat 1999–2011. Powstały one jeszcze za życia Noblisty, stanowiąc komentarz do jego publikowanych wówczas utworów, jak i tych, które napisano już po jego śmierci w 2004 roku. O dziełach poety piszą m.in. Seamus Heaney, Ks. Adam Boniecki, Stefan Chwin, Marta Wyka, Jan Andrzej Kłoczowski OP, Marian Stala, Jerzy Jarzębski, Jan Błoński oraz Henryk Makiewicz.
Niniejszy tom jest zatem nie tyle próbą oddania sprawiedliwości dynamicznie rozwijającej się miłoszologii, ile prezentacją kilku wybranych, najciekawszych, moim zdaniem, dróg, jakimi podążała badawcza pasja historyków i teoretyków literatury, a także krytyków literackich. W przeciwieństwie do dwu poprzednich wydań, Poznawanie Miłosza 3 ogranicza się do tekstów poświęconych poezji noblisty. Ona, jak się zdaje — co wymagałoby osobnej refleksji — bardziej przyciągała uwagę czytelników niż eseistyka i proza artystyczna.
prof. dr hab. Aleksander Fiut,
w nocie redakcyjnej do książki